Készülj fel időben a gondtalan nyugdíjas évekre szakértőink segítségével!
A legnagyobb probléma az ún. felosztó-kirovó rendszer. Ennek lényege, hogy a befizetők (aktív munkavállalók) az aktuális eltartottak (nyugdíjasok) nyugdíját finanszírozzák nem pedig a sajátjukat képzik. Röviden tehát az aktív munkavállalók tartják el a nyugdíjasokat a befizetett járulékból. (Az állam pedig csak annyi nyugdíjat tud kifizetni, amennyi járulékot befizetnek.)
A katasztrofális helyzet demográfiai okokra vezethető vissza, ugyanis egyre nagyobb ütemben öregszik a magyar társadalom. Egyre több a nyugdíjasunk, míg ezzel szemben egyre kevesebb az aktív munkavállalók száma.
Érdemes első körben megvizsgálnunk tehát a nyugdíjasok számát, emellett pedig azt, hogy mennyi időt töltünk nyugdíjban. Jelenleg 2.57 millió nyugdíjasunk van és nem volt még olyan magas a várható élettartam mint napjainkban. A statisztikák szerint 2020-ban a 65 évesek várható hátralévő élettartama nők esetében 20, férfiak esetében 17 év volt. Az orvostudomány fejlődésével tehát az átlagéletkor kitolódik, ezáltal egyre több időt töltünk el nyugdíjban, mint amennyire a jelenlegi nyugdíjrendszer tervezve lett. Egyre több nyugdíjas számára kell tehát kifizetni egyre hosszabb ideig a neki járó nyugdíjat, ez pedig jelentősen megterheli a nyugdíjkasszát.
A mérleg másik oldala, hogy az ország népessége, így az aktív munkavállalók száma is folyamatosan és drasztikusan csökken.
Jelenleg 4.7 millió aktív munkavállalónk van, ők a befizetők, akik termelik a jelenlegi és a jövőbeni nyugdíjakat. A fiatalok és középkorúak tömegesen vállalnak munkát külföldön, akár véglegesen is elhagyják az országot.
Az egyetem 4-6 év kiesés az aktív dolgozói státuszból és sok a KATA-s vállalkozó, illetve a minimálbéren foglalkoztatottak száma is nagyon magas. Mindemellett még nem számoltunk azokkal, akiket 2-4-6 órában jelentenek be vagy akik után egyáltalán nem fizetnek járulékot.
Mi a helyzet az „utánpótlással”? Manapság egyre kevesebb gyermek születik, a termékenységi ráta Magyarországon 1.2 gyermek / család.
A problémát már napjaink nyugdíjasai is saját bőrükön érzik.
A Magyar Nemzeti Bank tanulmánya és a nyugdíjszakértők véleménye is egyezik azzal kapcsolatban, hogy ez a rendszer kb. 2035-ig lesz fenntartható.
A nyugdíjkatasztrófa nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem lesz nyugdíj. Nyugdíjunk lesz, csak a mostanihoz képest nagyon alacsony mértékű, a nettó fizetésünk kb. 35-50%-a, hiszen jelenleg több mint 2 aktív keresőre jut 1 nyugdíjas, ez legkésőbb 2045-re úgy néz ki, hogy a felére fog csökkenni, ami azt jelenti, hogy 1 aktív munkavállaló fog eltartani 1 nyugdíjast.
Az átlagnyugdíj összege már most sem túl magas, a 2021-es KSH adatok alapján 148.450 Ft.
A nyugdíjak között viszont hatalmas szórás van, így az átlagnyugdíj torz képet mutat. A legalacsonyabb nyugdíjak 28.500 Ft körül vannak, míg a legmagasabb eléri a 2 millió forintot is. A legnagyobb csoport, – közel 777.000 fő -, 100-150.000 Ft közötti juttatást kapott. A pontosabb kép érdekében célszerűbb megvizsgálnunk a medián nyugdíjat, ami a valósághoz legközelebbi képet adja. Ez a középső értéket mutatja meg, ennek összege 2021-ben 132.780 Ft volt. Amennyiben a bérekhez viszonyítjuk a nyugdíjakat, az átlag-, és a medián nyugdíj még a minimálbér összegét sem éri el.
Fontos kihangsúlyozni, hogy ezek az értékek a jelenre vonatkoznak, a sokrétű nyugdíjprobléma miatt a jövőben még inkább negatív irányba fognak mozdulni a számok, mindemellett az infláció is tovább ront a nyugdíjasok juttatásának vásárlóerején.
Legyen infláció-álló megtakarításod! Kérj díjmentes nyugdíjtervezést!
Ahhoz, hogy elérjük a vágyott életszínvonalat és anyagi biztonságban tölthessük a nyugdíjas éveket az egyedüli megoldás a privát öngondoskodás, melyre több lehetőségünk is van.
Az állam is ösztönzi a magyar lakosságot adókedvezményekkel, hogy valamely öngondoskodási formával egészítsük ki az állami nyugdíjunkat. Az így keletkező hiány pótlására szakértők és állami szervek is azt javasolják, hogy időben kezdjünk el gondoskodni a nyugdíjunkról. Ennek leghatékonyabb módja, ha nyugdíjcélú megtakarítással kamatoztatjuk a pénzünket, hiszen a hozamok és bónuszok mellett még 20% adójóváírást is kapunk a megtakarított összegekre. Az idős korunkra való felkészülés viszont mindenkinek a saját felelőssége és nem lehet elég korán elindítani egy nyugdíj-megtakarítást. Minden évben több tízezer ember dönt úgy, hogy kezébe veszi az irányítást, és elindít valamilyen nyugdíj-előtakarékossági szerződést, így már közel 1.5 millió magyar rendelkezik valamely privát öngondoskodási formával és szerencsénkre számos nyugdíj-előtakarékossági megoldás van a hazai pénzpiacon.
Havonta átlagosan 1600 ügyfél fordul hozzánk ezzel a kérdéssel. Nincs olyan pénzügyi termék amely mindenki számára tökéletes megoldás. Más-más élethelyzet és igény, ezért érdemes személyre szabottan megnézni, hogy melyik lesz az optimális nyugdíj-előtakarékossági forma. Szakértő kollégáink segítenek összehasonlítani a lehetőségeket objektíven, hogy felelősségteljes döntést hozhass és a legjobb megoldással, megfelelő nyugdíjtőkét építhess a Te elképzeléseid és lehetőségeid szerint.
Szakértő kollégáink kiszámolják, hogy mekkora állami nyugdíjra számíthatsz, mennyi a nyugdíjhiány, ezáltal mennyivel érdemes kiegészítened. Ezt követően személyre szabottan összehasonlítjuk Neked a 3 államilag támogatott privát nyugdíj-előtakarékossági formát és a lehetőségeket „nyomulás” és “üres dumáktól” mentesen, egzakt számok és tények alapján, hogy felelősségteljes döntést hozhass, hiteles információk birtokában.
Személyre szabott, szakértői tanácsadást keresel?
Tanácsadóink személyesen, online és telefonon is tudnak segíteni.
E-mail: info@edumotion.hu
Telefonszám: +36 30 713 7452